KULTURA ORGANIZACYJNA. Jak tworzyć kulturę organizacyjną nowoczesnego urzędu?

W trakcie spotkania 29 czerwca 2023 r., godz. 10:00 – 15:00 zaprezentowane zostaną doświadczenia w kreowaniu, poszukiwaniu i zmianie kultury organizacyjnej m.in. w Urzędzie Transportu Kolejowego, Biurze Rzecznika Praw Pacjenta oraz Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapraszamy także do dyskusji panelowej: Jak zarządzać poprzez tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej? Natomiast w trakcie miniwarsztatów uczestnicy będą mogli wstępnie zdiagnozować dojrzałość kultury procesowo-projektowej, spojrzeć na kulturę organizacyjną poprzez model CAF (Wspólną Metodę Oceny), a także zastanowić się w jaki sposób kompetencje zarządcze oraz promowane wartości wpływają na kulturę organizacyjną oraz czy turkus to kolor administracji?

Do zobaczenia na sesji stacjonarnej w KSAP!

ADRESAT WYDARZENIA

Projekt adresowany jest do liderów oraz menedżerów w administracji rządowej oraz samorządowej, na co dzień zarządzających organizacjami publicznymi oraz do wszystkich osób zainteresowanych usprawnieniem zarządzania w instytucjach publicznych.

MIEJSCE

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
ul. Wawelska 56, 00-922 Warszawa

Sesja stacjonarna, s. AULA

PROGRAM

29 czerwca 2023 r.

9:30 – 10:00     Rejestracja

10:00 – 10:05   Otwarcie, dr Wojciech Federczyk, Dyrektor KSAP

10:05 – 11:00   Prezentacje

  • Jak kreować kulturę organizacyjną w czasie procesu ciągłej zmiany, Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny, Urząd Transportu Kolejowego
  • W poszukiwaniu zdrowej kultury organizacyjnej w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, Monika Malinowska, Radca – HR, Departament Finansowy, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
  • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako organizacja ucząca się, Stanisława Zwijacz, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

11:00 – 12:00   Panel dyskusyjny

Jak zarządzać poprzez tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej?

  • Aleksandra Fąfara, Inspektor wojewódzki, Lubuski Urząd Wojewódzki
  • Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny, Urząd Transportu Kolejowego
  • Dr hab. Rafał Kasprzak, Instytut Zarządzania Wartością SGH
  • Sławomir Wysocki, konsultant zarządzania sektorem publicznym
  • Stanisława Zwijacz, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Moderator, dr Marcin Sakowicz, Doradca Dyrektora KSAP

12:00 – 12:30  Przerwa

12:30 – 15:00  Warsztaty

  • Miniwarsztat 1: Czy Twój urząd ma dojrzałą kulturę procesowo-projektową? Zdiagnozuj obszary doskonalenia i zaprojektuj zmianę organizacyjną, prof. Jacek Strojny.
  • Miniwarsztat 2: Otwórz oczy – zobacz kulturę organizacyjną poprzez model CAF, Sławomir Wysocki.
  • Miniwarsztat 3: Budowanie kultury organizacyjnej poprzez kompetencje zarządcze w urzędzie, Agnieszka Pacer-Lach.
  • Miniwarsztat 4: Czy turkus to kolor administracji?, Dr hab. Rafał Kasprzak.

MINIWARSZTATY

Miniwarsztat I: Czy twój urząd ma dojrzałą kulturę procesowo-projektową? Zdiagnozuj obszary doskonalenia i zaprojektuj zmianę organizacyjną? 

W trakcie warsztatu wykorzystane zostanie narzędzie diagnostyczne OPP (orientacji procesowo-projektowej) do pomiaru dojrzałości kultury procesowo-projektowej urzędu. Po dokonaniu oceny oraz wyznaczeniu obszarów doskonalenia, przygotowana zostanie zgodnie z wytycznymi Rządowego Biura Monitorowania Projektów, koncepcja projektu reorganizacyjnego ukierunkowanego na doskonalenie kultury organizacyjnej urzędu w wybranym obszarze.  

Warsztat przeprowadzi:

PROF. JACEK STROJNY

Profesor uczelni, kierownik Zakładu Zarządzania Projektami na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Prezes Zarządu Central European Institute of Management. Autor ponad 150 prac naukowych z zakresu zarządzania systemowego, zarządzania rozwojem terytorialnym, analiz wielokryterialnych oraz przedsiębiorczości i innowacji. Współpracuje z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami sektora publicznego. Zarządzał lub był zaangażowany w ponad 120 projektów. Jest m.in. asesorem Polish Project Excellence Award, członkiem Rady Programowej International Project Management Association, konsultantem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w zakresie wdrażania metodyki zarządzania projektami w sektorze rządowym oraz ekspertem Związku Miast Polskich, w zakresie metodyki Systemu Monitorowania Usług Publicznych. Specjalizuje się we wdrażaniu systemowego podejścia procesowo-projektowego w różnych organizacjach. 

 

Miniwarsztat II: Otwórz oczy – zobacz kulturę organizacyjną poprzez model CAF.

Rozmowa o kulturze organizacyjnej powinna rozpocząć się od analizy – jaka ona jest w naszej organizacji. Celem warsztatu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystać do analizy kultury organizacyjnej model CAF (ang. Common Assessment Framework/Wspólna Metoda Oceny). Uczestnikom stworzona zostanie możliwość spojrzenia na elementy kultury organizacyjnej przez „CAF-owe okulary” i odniesienia istniejących założeń, norm, postaw, sposobów myślenia do opisanych w modelu wzorców zarządzania. Skąd możemy wiedzieć – tak całościowo – jaki jest stan poszczególnych elementów tej kultury? Można oczywiście sięgać po różne modele (np. model przywództwa, modele procesowe/projektowe) i zestawiać z tym co obserwujemy w danej organizacji. Każde takie podejście posłuży do przyjrzenia się – a potem poprawy – danego elementu kultury organizacyjnej, ale można inaczej, systemowo i kompleksowo poprzez model CAF.

Podczas warsztatu porównamy wyobrażenia uczestników o kilku elementach kultury organizacyjnej z tym jak na to „patrzy” model CAF. Zobaczymy jak użycie cyklu PDCA (Plan/Do/Check/Act) otwiera oczy na zaniedbane działania wpływające na stan kultury organizacyjnej. Na koniec warsztatu trener zaprezentuje, jak można – stosując podejście z modelu, głównie PDCA – tak poprowadzić samoocenę kontroli zarządczej, że w istocie będzie swoistym przeglądem kultury organizacyjnej.

Warsztat przeprowadzi:

SŁAWOMIR WYSOCKI

Konsultant z wieloletnim doświadczeniem z zakresu zarządzania i rozwoju organizacji sektora publicznego. Kierował (1993-97) projektami badawczo-doradczymi z zakresu reform administracji publicznej. Brał udział w pracach nad reformą administracji publicznej w roli doradcy Pełnomocnika Rządu ds. Reform Ustrojowych Państwa, Zastępcy i Dyrektora Departamentu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił funkcję sekretarza – ze strony rządu – Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wspiera organizacje sektora publicznego w projektowaniu zmian sposobów zarządzania oraz wdraża wraz z nimi projekty w tym zakresie. Inicjator szeregu innowacyjnych praktyk w administracji publicznej m.in. rozpowszechnienia w administracji podejścia nastawionego na jakość usług i oczekiwania klienta. Współtwórca największego projektu z zakresu zarządzania w administracji publicznej – pn. „Procesy, cele, kompetencje – zintegrowane zarządzanie w urzędzie”. Ekspert w zakresie stosowania modelu CAF (ang. Common Assessment Framework / Wspólna Metoda Oceny). Był głównym konsultantem, który pomógł ponad 150 urzędom przeprowadzić całościowe procesy samooceny zarządzania z zastosowaniem modelu CAF. Prowadził zajęcia dydaktyczne m.in. w Akademii im. L. Koźmińskiego, na Uniwersytecie Warszawskim, Krajowej Szkole Administracji Publicznej, Społecznej Akademii Nauk z obszaru zarządzania w administracji publicznej. Obecnie współzarządza projektem System Monitorowania Usług Publicznych https://smup.gov.pl/.

Miniwarsztat III: Budowanie kultury organizacyjnej poprzez kompetencje zarządcze w urzędzie.

Administracja publiczna na co dzień mierzy się z wieloma wyzwaniami, takimi jak m.in.: przyrost nowych zadań, fluktuacja zatrudnienia, kłopoty z pozyskaniem specjalistów różnych dziedzin z rynku pracy. Kierunkiem, który może być odpowiedzią na te i wiele innych czynników w dynamicznym otoczeniu jest kreowanie kultury organizacyjnej wspierającej przywództwo, opartej o wartości i kompetencje sprzyjające wzrostowi motywacji u pracowników, która przekłada się na efektywność i wysokie standardy pracy.

W trakcie warsztatu zajmiemy się następującymi zagadnieniami: Czym jest kultura organizacyjna i jaki ma wpływ na efektywność i motywację do pracy?, Jak kształtować kulturę organizacyjną wspierającą zarządzanie jednostką?, W jaki sposób kompetencje zarządcze oraz promowane wartości wpływają na kulturę organizacyjną?

Warsztat przeprowadzi:

AGNIESZKA PACER-LACH

Certyfikowany trener biznesu oraz asesor kompetencyjny metody Assessment Center/ Development Center. Z administracją rządową związana od 2006 r, głównie z obszarem HR – kadrami tzw. twardymi, rozwojem zawodowym, zarządzaniem funduszem na wynagrodzenia. Od sześciu lat zajmuje stanowisko związane z zarządzaniem zespołem: 4 lata jako kierownik oddziału, od dwóch lat dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Autor Zintegrowanego Programu Rozwoju i Edukacji Kadry Kierowniczej „ZIPREK”- wdrożonego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim – „szytego na miarę” rozwiązania w zakresie rozwoju zawodowego, który był zwycięskim projektem wdrożeniowym pierwszej edycji projektu SYNERGIA – Sieć współpracy i wymiany doświadczeń urzędników wysokiego szczebla z Europy Środkowej i Wschodniej.

Miniwarsztat IV: Czy turkus to kolor administracji?

W trakcie warsztatu przedstawiona zostanie istota organizacji turkusowej z perspektywy instytucji publicznej. Uczestnicy przeanalizują szanse i bariery wdrożenia organizacji turkusowej w administracji publicznej.  Zastanowią się także nad odpowiedzią nad pytaniem „Jeżeli nie turkus, to jaki kolor jest optymalny dla instytucji publicznej”.

Warsztat przeprowadzi:

DR HAB. RAFAŁ KASPRZAK, PROF. SGH 

Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zatrudniony w Instytucie Zarządzania Wartością. Autor wielu projektów badawczych oraz gospodarczych poświęconych zagadnieniu innowacyjności oraz efektywnemu stymulowaniu współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Posiada doświadczenie zawodowe w obszarach doradztwa biznesowego dla organizacji wdrażających innowacje oraz w zarządzaniu projektami innowacyjnymi. Naukowo pasjonuje się problematyką przemysłów kreatywnych (cultural and creative industries) i ich związkiem z innowacyjnością oraz pomiarem oddziaływania kultury na gospodarkę regionu. Absolwent studiów Master of Business Administration w Ecole Superieure de Commerce de Rennes (Francja).

PREZENTACJE

Jak kreować kulturę organizacyjną w czasie procesu ciągłej zmiany – (prezentacja)

Małgorzata Kalata, Dyrektor Generalny, Urząd Transportu Kolejowego

Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie o kierunku Zarządzanie i Marketing w zakresie zarządzanie finansami. W roku 2000 złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dla Kandydatów na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa przed Komisją Egzaminacyjną przy Ministrze Skarbu Państwa. W roku 2004 ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstwa a w roku 2007 ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Audytu Wewnętrznego i Kontroli Finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych.

W latach 1987 – 2002 pracowała w KZA Zielonka Sygnalizacja Teletechnika Automatyka S.A. m.in. na stanowisku zastępcy głównego księgowego. W roku 2003 podjęła zatrudnienie w Ministerstwie Infrastruktury w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego na stanowisku Kierownika Zespołu Finansowo-Księgowego. W wyniku zmiany ustawy o transporcie drogowym (2010 r.) stała się pracownikiem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, gdzie pracowała do 2013 roku. We wrześniu 2013 roku rozpoczęła pracę w Urzędzie Transportu Kolejowego na stanowisku Zastępcy Dyrektora Biura Administracyjno-Finansowego. Nadzorowała pracę Wydziału Finansów w tym w szczególności podejmowała decyzje dotyczące prawidłowego wydatkowania środków budżetowych, brała udział w opracowywaniu materiałów do projektu budżetu państwa oraz sprawozdań z wykonania budżetu państwa, analizowała i oceniała procesy finansowe zachodzące w Urzędzie. W lutym 2016 r. została powołana na stanowisko Dyrektora Biura Administracyjno-Finansowego.  W dniu 4 września 2017 roku została powołana przez Prezesa UTK na stanowisko Dyrektora Generalnego Urzędu Transportu Kolejowego.

W poszukiwaniu zdrowej kultury organizacyjnej w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta – (prezentacja)

Monika Malinowska, Radca – HR, Departament Finansowy, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Absolwentka program Executive MBA – UW, magister prawa. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu kapitałem ludzkim. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Pasjonatka dobrostanu i białej ceramiki. Nauczycielka jogi. Finalistka People Innovation 2022.

Obecnie odpowiedzialna za HR w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako organizacja ucząca się – (prezentacja)

Stanisława Zwijacz, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Stanisława Zwijacz, Zastępca Dyrektora Biura Zarządzania ZasoUrzędniczka służby cywilnej, menadżerka z 20-letnim doświadczeniem w obszarze rozwoju organizacji, certyfikowany coach kognitywny, doradca zawodowy i coach kariery. Od kwietnia 2022 r. pracuje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Biurze Zarządzania Zasobami Ludzkimi, od stycznia 2023 r. na stanowisku zastępcy dyrektora.bami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

PANELIŚCI

Aleksandra FąfaraRadca-HR,Inspektor wojewódzki, Lubuski Urząd Wojewódzki

Z wykształcenia i zamiłowania jest polonistką. Od ponad 15-tu lat pracuje w administracji rządowej. Obecnie zajmuje się doskonaleniem obsługi klienta. Jestem redaktorem urzędowym BIP oraz Intranetu. Zajmuje się również informacją publiczną. Jest trenerem wewnętrznym i dba o stałe podnoszenie jakości usług oferowanych przez urząd a także jego wizerunek. Dba również o budowanie kultury organizacyjnej urzędu. Jej praca wymaga kreatywności, otwartości i dużej elastyczności. Nie jest to „typowe” stanowisko urzędnicze. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zajmuje się także upraszczaniem języka oraz badaniem organizacji metodą CAF, dzięki której wiemy nad czym urząd musi pracować, a co jedynie doskonalić lub utrwalać. Od 2020 r. jest koordynatorem dostępności i pracuje nad tym, żeby LUW był miejscem dostępnym dla każdego.

Małgorzata KalataDyrektor Generalny, Urząd Transportu Kolejowego

BIO

Dr hab. Rafał KasprzakInstytut Zarządzania Wartością SGH

BIO

Sławomir WysockiKonsultant zarządzania sektorem publicznym

BIO

Stanisława ZwijaczZastępca Dyrektora Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

BIO

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia na spotkanie i warsztaty przyjmujemy do 27 czerwca br., za pośrednictwem formularza rejestracyjnego. Link do formularza.

Link będzie aktywny do 27 czerwca 2023 r. (do godz. 14:00), po tym terminie rejestracja zostanie zakończona.

Miejsca na warsztatach są limitowane. Osoby zarejestrowane na warsztaty otrzymają potwierdzenie udziału w ciągu dwóch dni roboczych. Prosimy, aby rejestrować się tylko na jeden warsztat.

Udział w spotkaniu i miniwarsztatach jest bezpłatny.