Zapraszamy na sesję online Forum Zarządzania Publicznego, poświęconą pracy zdalnej, która odbędzie się 10 listopada br., w godz. 10:00-15:00.
W trakcie spotkania 10 listopada br. zaprezentowane zostaną dobre praktyki Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie pracy zdalnej. Ponadto odbędzie się dyskusja panelowa zatytułowana: „Jak efektywnie organizować pracę zdalną w instytucjach publicznych?”. Uczestnicy miniwarsztatów będą mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz w zakresie profesjonalnego przygotowania się do spotkań on-line, efektywnego organizowania spotkań on-line oraz motywowania i angażowania pracowników w zespole zdalnym.
Sesja plenarna FZP będzie nagrywana w celach dokumentacji działań projektowych. Nagranie będzie wykorzystywane przez KSAP w celach informacyjnych i promocji projektu FZP oraz działalności KSAP.
ADRESAT WYDARZENIA
Wydarzenie adresowane jest do kadry kierowniczej, menedżerów, pracowników działów kadr i szkoleń na co dzień wspierających rozwój pracowników i wprowadzanie zmian w organizacjach oraz do wszystkich osób zainteresowanych doskonaleniem zarządzania w instytucjach publicznych.
PROGRAM
9:50 – 10:00 Logowanie (MS Teams)
10:00 – 10:05 Otwarcie dr Wojciech Federczyk, Dyrektor KSAP
10:05 – 11:00 Prezentacje
Ministerstwo Zdrowia na pracy zdalnej – wczoraj, dziś i jutro. Jarosław Kieszek, Dyrektor Biura Administracyjnego, Ministerstwo Zdrowia
Efektywna praca zdalna. Jakiego wsparcia potrzebują pracownicy? Małgorzata Maludzińska, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
11:00 – 12:00 Panel dyskusyjny:
Jak efektywnie organizować pracę zdalną w instytucjach publicznych?
- Małgorzata Maludzińska, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Iwona Sołtysińska, Dyrektor ds. Rozwoju Wszechnicy UJ, psycholog organizacji
- Piotr Nowicki, Wicedyrektor, Departament Spraw Pracowniczych, ZUS
- Dionizy Smoleń, Dyrektor, Sektor publiczny, PwC (PricewaterhouseCoopers) Polska
Moderator, Dr Marcin Sakowicz, Doradca Dyrektora KSAP
12:00 – 12:30 Przerwa
12:30 – 15:00 Warsztaty
Miniwarsztat 1: Głos, mowa, kamera – profesjonalnie online, Krzysztof Prystupa, trener specjalizujący się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych, dykcji i emisji głosu.
Miniwarsztat 2: Cztery obszary, o które trzeba zadbać pracując zdalnie, Tomasz Cichocki: Konsultant, trener, facylitator, coach.
Miniwarsztat 3: Zarządzanie zespołem na odległość. Jak zadbać o skuteczność i motywację zespołów zdalnych?, Piotr Jaworski, Mentor, certyfikowany audytor wewnętrzny, oraz trener biznesu. Autor kursu online „Szef zdalny, zespół realny”.
Miniwarsztat 4: Relacje i zaangażowanie w pracy zdalnej – radzenie sobie z napięciem i niepokojem. Iwona Sołtysińska, psycholog organizacji, executive coach, facylitator.
MINIWARSZTATY
Po epidemii COVID19 przynajmniej jedna rzecz jest jasna – nie można być dobrym szefem bez umiejętności zarządzania na odległość. Choć skuteczne i mądre zarządzanie zespołem nigdy nie było łatwe, to w świecie zdalnym ta trudność jest jeszcze większa. Celem warsztatu jest przedstawienie praktycznych informacji o tym jak:
- przydzielać i oceniać zdalnie pracę,
- zapewnić skuteczność, efektywność i terminowość zdalnych pracowników,
- motywować pracowników na odległość.
Warsztat przeprowadzi:
Piotr Jaworski
Mentor, certyfikowany audytor wewnętrzny, oraz trener biznesu. Szef firmy doradczej i akademii kursów online zdalnykurs.pl. Autor kursu online „Szef zdalny, zespół realny”.
W kontekście pracy zdalnej sam o sobie mówi:
- wiem co to znaczy być szefem, bo sam zarządzałem zespołami od rozmiaru XL (ok. 100 osób) do S (1 osoba),
- rozumiem pracowników, bo jako mentor zasłużyłem na szczerość wielu z nich,
- znam specyfikę pracy zdalnej, bo połowa z moich 20-lat doświadczenia to właśnie praca na odległość,
- wiem co działa, bo jako audytor oceniałem najlepsze i najgorsze przykłady zarządzania w różnych organizacjach,
- poznałem i dobrze przemyślałem najlepsze modele zarządzania, bo jestem trenerem biznesu i wykładowcą,
- …ale najbardziej cieszę się z opinii, którą często słyszę: „umiesz mówić tak prosto, o tak trudnych rzeczach”.
Miniwarsztat IV: Relacje i zaangażowanie w pracy zdalnej – radzenie sobie z napięciem i niepokojem.
Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na psychologiczny wymiar doświadczenia związanego z radykalną zmianą organizacji pracy i przejściem organizacji na pracę zdalną.
- Jak w tej sytuacji zaspokajać najważniejsze potrzeby pracowników i utrzymać ich zaangażowanie i wysoki poziom pracy?
- Jak działać, by zachować autentyczność, spójność i skuteczność w roli lidera, odpowiadając jednocześnie na zupełnie nową sytuację zespołu i organizacji?
- Jak mądrze korzystać ze swojego autorytetu, nie ignorując potrzeb innych?
Postaramy się podczas tego spotkanie przybliżyć te mechanizmy psychologiczne, których rozumienie może być użyteczne dla lidera i wspierające go w przeprowadzaniu zespołu przez trudne emocjonalnie sytuacje.
Warsztat przeprowadzi:
Iwona Sołtysińska
Psycholog (UJ), konsultant rozwoju organizacyjnego (MA,Tavistock & Portman NHS Trust), certyfikowany trener zarządzania (Edexcel International), executive
coach (PCC, ICF). Dyrektor ds. Rozwoju Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 roku prowadzi działalność doradczo-szkoleniową, angażując się jednocześnie w promowania idei life long learning i współtworzenie standardów pracy profesjonalistów wspierających innych w rozwoju. Autorka i kierownik merytoryczny wielu projektów doradczo-szkoleniowych. Współautorka książki „Szkolenia pracowników a rozwój organizacji”, stanowiącej kompendium wiedzy z zakresu tworzenia polityki szkoleniowej, projektowania, przeprowadzania i oceny szkoleń w oparciu o kompetencje, oraz publikacji „Budowanie zespołów”, która jest praktycznym manualem wspierającym rozwój kompetencji w zakresie współpracy w zespole zadaniowym i coachingu zespołu. Jest członkiem i reprezentantem Organisation for Promoting Understanding of Society w Polsce, co roku współorganizuje międzynarodową konferencję Group Relations oraz badania społeczne Listening Post. Członek ISPSO (International Society for the Psychoanalytic Study of Organization). Interesuje się pozaklinicznymi zastosowaniami psychoanalizy a w szczególności psycho-społecznym rozumieniem dynamiki grup, organizacji i społeczeństw.
PREZENTACJE
Jarosław Kieszek, Dyrektor Biura Administracyjnego, Ministerstwo Zdrowia
Małgorzata Maludzińska, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia na spotkanie i warsztaty przyjmujemy do 6 listopada br. za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.
Limit miejsc na miniwarsztaty jest ograniczony.
Limit na każdy warsztat to 20 osób. Pierwszych 20 osób zarejestrowanych na każdym warsztacie otrzyma potwierdzenie udziału w warsztacie. Prosimy, aby rejestrować się tylko na jeden warsztat.
Udział w spotkaniu i miniwarsztatach jest bezpłatny.
KONTAKT
Wszelkich informacji na temat spotkania udziela dr Marcin Sakowicz: 22 60 80 120, fzp@ksa