ESG. JAK WPISUJE SIĘ W DNA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ?

Zapraszamy na spotkanie Forum Zarządzania Publicznego, ESG – JAK WPISUJE SIĘ W DNA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ? Sesja odbędzie się 21 stycznia br. (wtorek), w godz. 10:00-14:00, stacjonarnie, w KSAP.

Celem sesji jest zaprezentowanie podejścia określanego w skrócie jako ESG – E jak Environmental (kwestie środowiskowe), S jak Social (kwestie społeczne) i G jak Governance (zarządzanie) oraz wymiana doświadczeń we wprowadzaniu standardów ESG, w sektorze prywatnym oraz publicznym.

Dlaczego warto przyjść i poznać ESG?

ESG to poprawa efektywności funkcjonowania organizacji tj. Twojej instytucji publicznej! Dlaczego? Oto kilka przykładów:

  • organizacje, które angażują się w kwestie ESG, zyskują lepszą reputację i budują zaufanie interesariuszy,
  • dobre praktyki ESG, w tym polityki i kodeksy, mogą pomóc w poprawie efektywności operacyjnej i obniżeniu kosztów działania instytucji,
  • młodsze pokolenia pracowników częściej wybierają pracodawców, którzy dbają o ESG, ponieważ oczekują odpowiedzialnej postawy od pracodawcy – wpływa to na wzrost zaangażowania pracowników, poprawę ich dobrostanu oraz polepszenie wizerunku organizacji,
  • organizacje, które uwzględniają ESG w swojej strategii, są lepiej przygotowane do długoterminowych wyzwań i w sposób przemyślany wprowadzają zmiany.

W trakcie pierwszej części sesji chcemy przybliżyć istotę ESG i znaczenie tego zjawiska dla zarządzania organizacjami. Powiemy dlaczego i jak warto usystematyzować działania związane z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej oraz adekwatnym zarządzaniem i ładem korporacyjnym. Zaprezentujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju w strategii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zapraszamy także do dyskusji panelowej: Jak ESG wpisuje się w DNA administracji publicznej? Po panelu zachęcamy do udziału w jednym z trzech równoległych studiów przypadku. W trakcie pierwszego, uczestnicy poznają praktyczne aspekty implementacji zasad ESG w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W drugim studium przypadku zaprezentowane zostaną przykłady przedsiębiorstw, które z powodzeniem integrują zasady zrównoważonego rozwoju z modelem biznesowym organizacji. Wreszcie, trzecie studium przypadku pozwoli poznać przedstawicielom administracji perspektywę i wnioski z wdrażania ESG, przez przedsiębiorstwo działające w sektorze budowlanym.racji publicznej? Po panelu zapraszamy na trzy równoległe studia przypadku. W trakcie pierwszego, uczestnicy poznają praktyczne aspekty implementacji zasad ESG w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W drugim studium przypadku zaprezentowane zostaną przykłady przedsiębiorstw, które z powodzeniem integrują zasady zrównoważonego rozwoju z modelem biznesowym organizacji. Wreszcie, trzecie studium przypadku pozwoli poznać przedstawicielom administracji perspektywę i wnioski z wdrażania ESG przez przedsiębiorstwo działające w sektorze budowlanym.

ADRESAT WYDARZENIA

Wydarzenie adresowane jest do kadry kierowniczej, menedżerów na co dzień zarządzających
organizacjami publicznymi, przedstawicieli komórek odpowiedzialnych za strategię instytucji, osób zajmujących się komunikacją i promocją oraz do wszystkich osób zainteresowanych tematyką ESG.

MIEJSCE

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
ul. Wawelska 56, 00-922 Warszawa

Sesja stacjonarna

21.01.2025 r. (wtorek), godz. 10:00- 15:30 

PROGRAM

 9:30 – 10:00  Rejestracja

10:00 – 10:10  Otwarcie

  • Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor KSAP
  • Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS

10:10 – 11:00  Prezentacje

  • ESG – chwilowy trend czy punkt zwrotny w zarządzaniu organizacją? Ewelina Łukasik-Morawska, PwC | CEE Sustainability Hub Manager

  • Koncepcja zrównoważnego rozwoju w strategii instytucji zabezpieczenia społecznego. Dorota Słowik, Dyrektor Departamentu Kontrolingu, ZUS

11:00 – 12:00   Panel dyskusyjny

ESG Jak wpisuje się w DNA administracji publicznej?

  • Joanna Darkiewicz-Rożek, Polskie Stowarzyszenie ESG
  • Zbigniew Derdziuk, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • Monika Dziadkowiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Klimatu i Środowiska
  • Marta Kuzawińska, Dyrektorka Departamentu Służby Cywilnej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów  

Moderator, dr Marcin Sakowicz, Doradca Dyrektora KSAP

12:10 – 12:30  Przerwa

12:30 – 13:15  Studia przypadku

  • Zrównoważony rozwój w praktyce: ESG w PAIH, Marcin Graczyk, Pełnomocnik Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ds. ESG i Zrównoważonego Rozwoju, Rzecznik Prasowy PAIH.

  • Najlepsze praktyki wdrażania działań ESG w sektorze prywatnym, Ewelina Łukasik-Morawska, PwC | CEE Sustainability Hub Manager, Łukasz Błaszczyk, Senior Associate PwC.

  • Case study Grupy ERBUD – Czego nauczyliśmy się wdrażając ESG?, Klara Zamłyńska -Turek, Dyrektorka ESG, ERBUD S.A.
PREZENTACJE

1. ESG – chwilowy trend czy punkt zwrotny w zarządzaniu organizacją?

Ewelina Łukasik-Morawska

Ekspertka w obszarze budowania strategii ESG i zrównoważonego zarządzania łańcuchem dostaw w regionalnym zespole ds. zrównoważonego rozwoju w  PricewaterhouseCoopers (PwC). Specjalizuje się w projektach strategicznych, zarządzaniu relacjami z kluczowymi interesariuszami oraz ram ujawniania danych niefinansowych. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w doradzaniu podmiotom działającym na rynkach globalnych w tematyce związanej z prawidłowym zarządzaniem kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Doświadczenie to zdobywała pełniąc szereg ról w międzynarodowych agencjach ratingowych GES International, Sustainalytics i Morningstar, gdzie doradzała funduszom inwestycyjnym i grupom kapitałowym. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów z zakresu ESG oraz współpracy z ekspertami i interesariuszami na poziomie globalnym.

2. Koncepcja zrównoważnego rozwoju w strategii instytucji zabezpieczenia społecznego.

Dorota Słowik

Dyrektor Departamentu Kontrolingu, odpowiedzialna m.in. za kontrolę zarządczą, strategię ZUS, zarządzanie portfelem projektów, zarządzanie procesowe i analizy efektywnościowe. Koncentruje się na wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, wspierających efektywne zarządzanie i poprawę jakości usług. Zwolenniczka zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystania innowacji w dążeniu do poprawy efektywności funkcjonowania organizacji i zapewnienia wysokiej jakości usług dla klientów.

PANELIŚCI

Joanna Darkiewicz-Rożek

Członkini Zarządu oraz współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), integratorka środowiska związanego z idą ESG. Jedna z inicjatorek Rady Innowatorów, działającej przy Polskim Stowarzyszeniu ESG (PSE), skupiającej liderów zrównoważonej transformacji, przedstawicieli agend rządowych i ministerstw. Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie CSR (Corporate Social Responsibility), organizatorka i pomysłodawczyni akcji społecznych, realizowanych przez międzynarodowe korporacje. Współzałożycielka Agencji Medialnej Strategic Advisors, realizującej kampanie z zakresu Public Affairs, Public Relations i Investor Relations dla firm m.in. z sektora motoryzacyjnego, deweloperskiego, finansowego, FMCG i branży logistycznej.

Wcześniej związana z czołowymi polskimi mediami: Dziennikiem Polska Europa Świat, Dziennikiem Gazetą Prawną, Gazetą Wyborczą, tygodnikami Newsweek, Wprost, Przekrój oraz z portalem ObserwatorFinansowy.pl, należącym do Narodowego Banku Polskiego. 

Zbigniew Derdziuk

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ekspert w dziedzinie finansów, zarządzania i ubezpieczeń. Od 1989 r. pracował w administracji publicznej, pełniąc w tym czasie wysokie funkcje w rządzie. Był ministrem w rządzie Donalda Tuska, a także sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza.

W latach 2009–2015 kierował ZUS. Za jego kadencji wprowadzono Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA oraz nowoczesne zarządzanie, zmieniając wizerunek Zakładu. Był przewodniczącym Komisji Kontroli Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA z siedzibą w Genewie. W kwietniu br. ponownie powołany na stanowisko prezesa ZUS. Obecnie jest przewodniczącym Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci ISSA (IEN), członkiem Biura ISSA oraz przewodniczącym Komisji Technicznej ISSA ds. ubezpieczeń z tytułu starości, niezdolności do pracy i śmierci żywiciela. Ponadto pracował w bankowości (m.in. mBank, Bank Pocztowy i PKO BP), mediach i konsultingu m.in. w Ukrainie.

Monika Dziadkowiec

Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, Prawa Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ukończyła także Akademię Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Szkołę Filozoficzną prof. T. Gadacza w Collegium Civitas.

Doświadczona menadżerka administracji rządowej z wieloletnim stażem jako: dyrektor generalna, dyrektorka Departamentu Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także szefowa komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie Środowiska i KPRM. Pracowała także w Urzędzie Patentowym RP. Stypendystka Fundacji prof. Macieja Nowickiego i Fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt dla absolwentów kierunków środowiskowych, Fundacji Roberta Boscha dla kadr administracyjnych z krajów Europy Środkowej oraz Fundacji The German Marshall Fund of the United States, w ramach programu Marshall Memorial Fellowship.

Marta Kuzawińska

Dyrektorka Departamentu Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Swoją pracę w służbie cywilnej rozpoczęła w 2005 roku w Urzędzie Służby Cywilnej. Od tego czasu była zaangażowana w zadania służby cywilnej w różnych rolach, w tym jako koordynatorka projektów rozwojowych i modernizacyjnych, naczelniczka wydziałów, a także krajowa korespondentka CAF, delegatka do Europejskiej Sieci Administracji Publicznej, Komitetu ds. Zarządzania Publicznego OECD oraz Obserwatorium Innowacji Sektora Publicznego OECD. Posiada również doświadczenie w takich obszarach jak kształtowanie struktury i organizacji pracy urzędu, elektronizacja obiegu dokumentów czy budowa systemu zapewnienia ciągłości działania.

Jest magistrem psychologii ze specjalizacją z psychologii organizacji i pracy. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu edukacji. Dodatkowo podnosiła swoje umiejętności uczestnicząc w kursie Kształcenie Liderów Administracji w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się na modernizacji usług publicznych oraz cyfryzacji procesów administracyjnych.

WARSZTATY

Studium przypadku 1: Zrównoważony rozwój w praktyce: ESG w PAIH.

Studium przypadku skupia się na praktycznych aspektach implementacji zasad ESG  w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zaprezentowane zostaną kluczowe wyzwania i sukcesy związane z integracją zrównoważonego rozwoju w strategię agencji. Przedstawione zostaną konkretne działania oraz ich wpływ na efektywność operacyjną i reputację PAIH.

Warsztat poprowadzi:

Marcin Graczyk

Pełnomocnik Zarządu PAIH ds. ESG i Zrównoważonego Rozwoju, Rzecznik Prasowy PAIH, Szef Grupy Roboczej ds. ESG w PAIH. Koordynuje  działania PAIH skupione na promocji zasad Zrównoważonego Rozwoju, odpowiada za realizację strategii promocji polskiej gospodarki jako atrakcyjnego celu inwestycyjnego i handlowego. Odpowiedzialny za realizację strategii PR i komunikacji zewnętrznej PAIH, a także budowanie i wzmacnianie wizerunku agencji. Inicjator powołania Grupy roboczej do spraw ESG w PAIH.

Przed dołączeniem do PAIH pełnił funkcję Associate Directora w Partner of Promotion. Odpowiadał przed zarządem agencji za obsługę klientów oraz realizację działań new-business w ramach swojego zespołu zajmującego się komunikacją korporacyjną dla sektora finansowego, energetycznego, branży spożywczej oraz instytucji publicznych. Z agencją współpracował przez 4 lata. Z branżą PR związany jest od wielu lat, a w komunikacji i mediach pracuje od 1999 roku. W przeszłości w agencjach Vision Group i HighProfile obsługiwał klientów z sektora energetycznego, finansowego, chemicznego i logistycznego oraz firm z branży nowych technologii i HR. Wykładowca akademicki, juror branżowych konkursów poświęconych PR i Komunikacji.

Wcześniej pracował jako dziennikarz polityczny i gospodarczy w najbardziej opiniotwórczych mediach w kraju min. TOKFM, Dziennik, Dziennik Gazeta Prawna, TV

Studium przypadku 2: Najlepsze praktyki wdrażania działań ESG w sektorze prywatnym.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną przykłady przedsiębiorstw działających na rynkach globalnych jak i lokalnie, które integrują zasady zrównoważonego rozwoju z modelem biznesowym organizacji. Uczestnicy  spotkania będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat praktycznych działań i rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa reprezentujące zarówno sektor finansowy jak i niefinansowy.

Warsztat poprowadzą:

Ewelina Łukasik-Morawska

Ekspertka w obszarze budowania strategii ESG i zrównoważonego zarządzania łańcuchem dostaw w regionalnym zespole ds. zrównoważonego rozwoju w  PricewaterhouseCoopers (PwC). Specjalizuje się w projektach strategicznych, zarządzaniu relacjami z kluczowymi interesariuszami oraz ram ujawniania danych niefinansowych. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w doradzaniu podmiotom działającym na rynkach globalnych w tematyce związanej z prawidłowym zarządzaniem kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Doświadczenie to zdobywała pełniąc szereg ról w międzynarodowych agencjach ratingowych GES International, Sustainalytics i Morningstar, gdzie doradzała funduszom inwestycyjnym i grupom kapitałowym. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów z zakresu ESG oraz współpracy z ekspertami i interesariuszami na poziomie globalnym.

Łukasz Błaszczyk

Senior Associate w regionalnym zespole ds. zrównoważonego rozwoju PricewaterhouseCoopers (PwC), gdzie jest zaangażowany w projekty z obszaru strategii ESG, raportowania zrównoważonego rozwoju oraz zielonych finansów. Z wykształcenia inżynier lotnictwa i finansista. Posiada ponad sześcioletnie doświadczenie w tworzeniu strategii biznesowych, analiz finansowych, raportowaniu ESG oraz obszarze relacji inwestorskich. Był odpowiedzialny za wdrażanie projektów ESG w sektorze publicznym oraz tworzenie raportów zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami GRI, TCFD oraz Taksonomią UE. Doradzał podmiotom z sektora finansowego we wdrażaniu wymogów wynikających z rozporządzenia SFDR, w tym w opracowaniu strategii wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych jednego z polskich TFI. Prowadził liczne szkolenia z zakresu ESG czy transformacji klimatycznej. Posiada również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów dla sektora organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, think thanków i fundacji.

Studium przypadku 3: Case study Grupy ERBUD – Czego nauczyliśmy się wdrażając ESG?

W trakcie studium przypadku zaprezentowane zostaną doświadczenia z wdrażania ESG przez grupę kapitałową ERBUD, która jest największą grupą budowlaną w Polsce, niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. Grupa od paru lat jest w procesie transformacji na zrównoważony model, opublikowała raporty ESG, poddane dobrowolnej atestacji za rok 2022 i 2023. Jest w grupie spółek objętych Dyrektywą CSRD, już za rok 2024. Wymogi regulacyjne, oczekiwania rynku oraz ambicje, by być liderem zielonego budownictwa to główne motywy działań ERBUD. Grupa w ostatnim roku przeszła ścieżkę przygotowania do spełnienia wymogów, dokonała badania podwójnej istotności, analizę luki oraz przygotowała strategię ESG . O wnioskach, trudnościach i planach dalszego wdrażania modelu zrównoważonego  w ERBUD, opowie Klara Zamłyńska-Turek odpowiedzialna za obszar ESG.

ERBUD ma ponad 34-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i budownictwie modułowym. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Od 2021 r. ERBUD figuruje w prestiżowym rejestrze EMAS, w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes” i figuruje w zestawieniu Spółek Świadomych Klimatycznie CCA.

Warsztat poprowadzi:

Klara Zamłyńska -Turek

Pracuje w GK ERBUD od ponad 3 lat. Odpowiada za koordynację działań z zakresu ESG w Grupie. Zrównoważonego rozwoju uczyła się w praktyce. Członek Rady Innowatorów Polskiego Stowarzyszenia ESG.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia na spotkanie i warsztaty przyjmujemy za pośrednictwem formularza rejestracyjnego. Link do formularza. Link będzie aktywny do 17 stycznia 2025 r. (do godz. 16:00), po tym terminie rejestracja zostanie zakończona.

Miejsca na warsztatach są limitowane. Osoby zarejestrowane na studium przypadku otrzymają potwierdzenie udziału najpóźniej na 1 dzień przed datą wydarzenia. Prosimy, aby rejestrować się tylko na jedeno studium przypadku.

Udział w spotkaniu i studium przypadku jest bezpłatny.